fredag 20 maj 2011

Digitalt berättande - anställningsintervju

En digital berättelse är en berättelse som man gör av ljud och bilder med hjälp av ett enkelt filmredigeringsprogram. Den viktigaste ingrediensen är att den förmedlar en personlig upplevelse, ett ställningstagande eller en känsla. Den digitala formen och webbpublicering gör det möjligt att nå många.

En av lärarna i projektet, Ulrika Hall som arbetar på Folkuniversitetet, har använt arbetssättet när eleverna har gjort CV'n och producerat korta presentationer av sig själva att användas i jobbsökningssammanhang.

Syftet har varit att reflektera över jobbsökande och anställningsintervju och bli medveten om hur man framhäver sig själv. Hon har genom detta använda sig av en alternativ metod för att stimulera och fördjupa berättandet

Planering:

Lektion 1
- Samtal om att söka jobb, om anställningsintervju samt om vilka frågor som kan förekomma vid en intervju. Vi har fokus på hur man kan berätta om sig själv vid en intervju.
- Diskussion i gruppen kring hur man kan berätta om sig själv. Vi gör en gemensam tankekarta över alla idéer.
- Deltagarna gör individuella tankekartor. Här är strukturen inte intressant utan idéerna om vad berättandet kan fyllas med. Samla alla idéer och tänk i bilder, färger, musik, text.
- Påbörja materialinsamlandet: egna bilder, bilder från Internet, musik. Hemuppgift: Slutför materialinsamlandet.

Lektion 2
- Deltagarna presenterar sina tankekartor och sitt material i gruppen samt diskuterar och kommenterar varandras upplägg.
- Deltagarna påbörjar en storyboard där man strukturerar idéerna från tankekartorna och sitt material till en berättelse. Påbörja ett manus. Hemuppgift: Slutför manuset.

Lektion 3
- Deltagarna presenterar sin berättelse utifrån storyboard och manus. Vi övar på att läsa texten och tar bilder.

Lektion 4
- Deltagarna tilldelas individuella tider då den tekniska bearbetningen av berättelsen sker.


måndag 16 maj 2011

Sex och naket

Något som många lärare inom SFI återkommer till är hur komplicerat det är att filmer innehåller nakenscener och sex. Sex i film är närmast tabu för en del lärare som arbetar med elever från andra kulturer än den svenska. Samtidigt säger andra att det egentligen bottnar i lärares egen osäkerhet att tala om svåra ämnen. Film kan inte bara vara nöje och underhållning tycker många. Om man inte pratar om de mer komplicerade ämnena i skolan var ska man då prata om dom?





En lärare säger: Jag visar gärna film med sex. Ett exempel är Det nya landet som ger väldigt mycket att prata om.



Att helt välja bort filmer med sexuella anspelningar begränsar urvalet så mycket att det speglar samhället på ett sätt som har väldigt lite med verkligheten att göra. I de diskussioner vi haft i gruppen av lärare framkommer det att Kärlek, sex och relationer skildrade i film skulle kunna vara ett område att fokusera på när det gäller framtida filmfortbildning för lärare inom SFI.