fredag 20 maj 2011

Digitalt berättande - anställningsintervju

En digital berättelse är en berättelse som man gör av ljud och bilder med hjälp av ett enkelt filmredigeringsprogram. Den viktigaste ingrediensen är att den förmedlar en personlig upplevelse, ett ställningstagande eller en känsla. Den digitala formen och webbpublicering gör det möjligt att nå många.

En av lärarna i projektet, Ulrika Hall som arbetar på Folkuniversitetet, har använt arbetssättet när eleverna har gjort CV'n och producerat korta presentationer av sig själva att användas i jobbsökningssammanhang.

Syftet har varit att reflektera över jobbsökande och anställningsintervju och bli medveten om hur man framhäver sig själv. Hon har genom detta använda sig av en alternativ metod för att stimulera och fördjupa berättandet

Planering:

Lektion 1
- Samtal om att söka jobb, om anställningsintervju samt om vilka frågor som kan förekomma vid en intervju. Vi har fokus på hur man kan berätta om sig själv vid en intervju.
- Diskussion i gruppen kring hur man kan berätta om sig själv. Vi gör en gemensam tankekarta över alla idéer.
- Deltagarna gör individuella tankekartor. Här är strukturen inte intressant utan idéerna om vad berättandet kan fyllas med. Samla alla idéer och tänk i bilder, färger, musik, text.
- Påbörja materialinsamlandet: egna bilder, bilder från Internet, musik. Hemuppgift: Slutför materialinsamlandet.

Lektion 2
- Deltagarna presenterar sina tankekartor och sitt material i gruppen samt diskuterar och kommenterar varandras upplägg.
- Deltagarna påbörjar en storyboard där man strukturerar idéerna från tankekartorna och sitt material till en berättelse. Påbörja ett manus. Hemuppgift: Slutför manuset.

Lektion 3
- Deltagarna presenterar sin berättelse utifrån storyboard och manus. Vi övar på att läsa texten och tar bilder.

Lektion 4
- Deltagarna tilldelas individuella tider då den tekniska bearbetningen av berättelsen sker.


måndag 16 maj 2011

Sex och naket

Något som många lärare inom SFI återkommer till är hur komplicerat det är att filmer innehåller nakenscener och sex. Sex i film är närmast tabu för en del lärare som arbetar med elever från andra kulturer än den svenska. Samtidigt säger andra att det egentligen bottnar i lärares egen osäkerhet att tala om svåra ämnen. Film kan inte bara vara nöje och underhållning tycker många. Om man inte pratar om de mer komplicerade ämnena i skolan var ska man då prata om dom?





En lärare säger: Jag visar gärna film med sex. Ett exempel är Det nya landet som ger väldigt mycket att prata om.



Att helt välja bort filmer med sexuella anspelningar begränsar urvalet så mycket att det speglar samhället på ett sätt som har väldigt lite med verkligheten att göra. I de diskussioner vi haft i gruppen av lärare framkommer det att Kärlek, sex och relationer skildrade i film skulle kunna vara ett område att fokusera på när det gäller framtida filmfortbildning för lärare inom SFI.

torsdag 21 april 2011

Doc Lounge

Vi som jobbar med att köpa in film på Pedagogiska centralen har de senaste åren försökt uppmärksamma på dokumentärfilmers pedagogiska möjligheter. Vi köper in kortare och längre dokumentärfilmer som du hittar genom att söka på just dokumentärfilm i mediekatalogen SELMA.

Det finns andra sätt att ta del av aktuella dokumentärer också. Ett sätt är dokumentärfilmsklubben Doc Lounge. Doc Lounge föddes i Malmö 2006 som ett initiativ av dokumentärfilmaren Fredrik Gertten för att skapa en levande mötesplats med dokumentärfilmen i mitten. "Tesen är enkel. Dokumentärfilm är ingen smal genre, den är bred och det finns en stor publik. Och dokumentärer är roliga att se tillsammans."

I Malmö finns Doc Lounge på Babel och i Lund på Mejeriet

lördag 26 mars 2011

Lexin animation

Lexin är en webbresurs med korta filmklipp som illustrerar vardagsaktiviteter och händelser. Idén är genial men innehållet lämnar en del övrigt att önska. Även om världen ofta ser ut som i klippen så blir det väl begränsande att inte överhuvudtaget reflektera över en värld där:

Män åker taxi, kvinnor tar bussen. Kvinnor vårdar hemmet och städar. De tvättar håret och sminkar sig medan männen rakar sig och badar bastu. Män lyfter skrot, stöter kula och säljer mobiltelefoner till kvinnor.

Genom att ta upp de könsstereotypa normer som gestaltas till diskussion i klassrummet kan man ändå göra det bästa av materialet.

måndag 21 mars 2011

Film i klassrummet




Film i Klassrummet är en webbresurs som utarbetats av Filmpedagogerna i Göteborg.

Syftet med Film i klassrummet är att stimulera och underlätta arbetet
med strömmande media i skolan. Här finns material för skolans alla ämnen.

Film i klassrummets största del, Se och Prata, är en bank av resurser där det finns filmer på teman och filmer och resurser för skolans samtliga ämnen. Här finns också allmänna webbsidor med medieresurser.

Under fliken Filmer på teman hittar du rubriker som ofta används i skolan, som till exempel värdegrundsfrågor, genus och miljö. Här finns även ett material om granskning av nyhetsbilder. Det handlar främst om källkritik, men även om form och stil, genus, värdegrund och mediekritik.

Under rubriken Att göra lär du dig hur du lägger upp egna filmer på nätet och hur du kan göra dina egna nyhetssändningar med programmet Livestream.

Förutom allt filmmaterial finns här också information om vad du får och inte får visa eller sända.

Kontakta info@filmpedagogerna.se för mer information.

fredag 25 februari 2011

BUFF

Snart stundar årets filmintensivaste vecka i Malmö. Vecka 11 är det dags för BUFF! Program och information om hur man bokar biljetter hittar du på BUFF's hemsida

torsdag 24 februari 2011

Filminstitutets filmhandledningar


Tusen gånger starkare är en ny film som du kan se strömmande från oss via SELMA. Till den här filmen och många många fler spel- och dokumentärfilmer har
Filminstitutet pedagogiska och genomarbetade handledningar med frågor, analysverktyg och förslag till ingångar till samtal.

För att kunna använda handledningarna inom SFI kan man behöva skriva om dem till ett enklare språk. Man kan t ex dela ut dom för att läsa innan man ser filmen och få bättre förförståelse bland eleverna. I filmhandledningarna finns det också ofta väldigt bra frågor som man kan diskutera filmen utifrån efteråt.

Du hittar SFI's filmhandledningar här...